Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - mrys

Strony: 1
1
Prace ukończone (3D) / Nagła zmiana pogody - MiG-21MF
« dnia: 25.02.2021 23:31:38 »
Najnowsza praca - okładka do książki poświęconej polskim MiGom-21MF. Od dłuższego czasu nie używam już Modo do renderingu. Całość w Cycles, postprodukcja w PS.


2
Offtopic / Ryzen 9 3950X i Blender
« dnia: 24.08.2020 09:12:53 »
Mój stary, dość powszechnie krytykowany procesor FX 8350 odszedł był sobie na emeryturę (tzn. jest sprawny itd, ale odpoczywa) . Mimo negatywnych recenzji działał od siedmiu lat, często 24/7 bez najmniejszego problemu i robił swoje. Czyli ze 2000 renderów + modelowanie + rysowanie + granie, czytanie itd. Nie dość, że sam się zwrócił w jakichś 2000% to jeszcze zarobił na swojego następcę. I całą platformę, bo w zasadzie kupując nowy procesor musiałem też dokupić płytę, pamięci i kilka innych rzeczy. Dzięki temu jest u mnie od dosłownie kilku dni  16-rdzeniowy Ryzen 9 3950X. Nie jestem wielkim miłośnikiem testowania, mordowania procka Primem 95 itp, ale zrobiłem sobie taki realny test porównawczy . Wziąłem prawdziwy render okładkowy w rozdziałce 6000x4500 px i wykonałem kilka renderów (po trzy - wynik jest uśredniony z dwóch ostatnich). No nie powiem, jest to monstrum:

RTX 2070 Super - 2:44
Ryzen 9 3950X - 2:38
RTX 2070 Super + Ryzen 9 3950X - 1:46
RTX 2070 Super (Optix) - 1:20

Samodzielnie jest nieco szybszy od RTX 2070 Super - razem z nim jest BARDZO szybki. Oczywiście Optix daje zwycięstwo RTXowi.

Oczywiście różne sceny mogą dać zupełnie inne wyniki - mnie chodziło o sprawdzenie, jak to jest przy takim moim standardzie. No i jest rewelacyjnie. Naprawdę, dobry kawałek krzemu.

Zawsze można sobie sprawić RTX 2080 Ti i pozamiatać, ale CPU ma jedną przewagę - dostęp do RAM na płycie , co zmienia sytuacje w bardzo złożonych scenach. W każdym razie, gdyby kto rozważał zakup - warto.

3
Offtopic / Krótka historia kina
« dnia: 18.06.2020 10:16:14 »
Nie wiedziałem, gdzie wpisać to co poniżej więc trafiło do offtopa, chociaż częściowo się tyczy Blendera.

Otóż z WIADOMYCH względów porobiło  się na świecie i od dłuższego czasu pracuje zdalnie. W ramach obowiązków służbowych przygotowuję dla Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, w którym pracuję, cykl wykładów poświęconych historii kina, pod tytułem... "Krótka historia kina" :) Pierwotnie miały być normalne - dla zachwyconej publiczności na sali, ale ostatecznie stały się onlajnowe. Pojawiły się już dwa takie multimedialne wykłady a trzeci się własnie rodzi.
Wymyśliłem sobie, że obok rożnych zdjęć i fragmencików filmowych pojawią się też krótkie animacje, pokazujące "jak to działa" (np. elektrotachyskop albo Theatre Optique). No i tu właśnie wkroczył Blender. Animacje są mocno proste, więc cudów się nie ma co spodziewać ale jakoś tam wzbogacają prezentację. No i dzięki temu, że sprzęt w pracy jest za słaby to mam zezwolenie na zdalne dłubanie - czyli że Blender daje korzyści dodatkowe...

Jeżeli kogoś to zainteresuje to można sobie tutaj obejrzeć:

PS: Aha! Ten ciepły głos to nie mój :) Mój był zbyt nie teges :D




4
Prace ukończone (3D) / Republic YP-43 Lancer
« dnia: 09.06.2020 23:04:01 »
Boxart dla firmy Dora Wings. Przedstawia przedseryjny egzemplarz myśliwca YP-43 Lancer przodka słynnego P-47 Thunderbolt. Obrazek dość szczególny. Po raz pierwszy całkowicie wyrenderowany w Cyclesie (zwykle używam Modo do renderingu). Jakoś tak ładnie to wyglądało na ekranie, że nie chciało mi się bawić w eksport i ustawianie materiałów od początku :)

PS:
Model pilota nie mój - to obywatel z modelu P-40 Witolda Jaworskiego.


5
Prace ukończone (3D) / Memento Mori
« dnia: 04.02.2020 22:17:14 »
Słynny Fokker D.VII w malowaniu 13 eskadry myśliwskiej ok. 1920 r. z charakterystyczną "czachą" i napisem "Memento Mori". Ilustracja na okładkę.
Malowanie zrekonstruowane w oparciu o mało znane fotografie archiwalne. Model już kiedyś pokazywałem.

6
3D w Polsce i na świecie / Blender z wysokiego zamku
« dnia: 28.01.2020 10:39:06 »
Może to i nie news bo serial kilka latek ma a finałowy sezon już za nami. Niektórzy znają, inni nie. Jeden z najlepszych seriali, jakie zdarzyło mi się oglądać (IMO zostawia daleko w tyle GoT - zwłaszcza ostatnie sezony). I przy okazji jedno z lepszych rozwinięć znakomitej, ale znacznie krótszej literatury. Człowiek z wysokiego zamku. A nie dość, że inteligentny, wciągający to i świetnie wyglądający.  A za tą świetnieowyglądającością stoi, mi drodzy, Blender. Oczywiście wsparty Houdinim, Nuke i takimi tam. Ale ci co się znajo mówio, że GŁÓWNIE Blender (modelowanie i animacja najpewniej).

7
Nie wiem, czy już o tym ktoś wspominał. jeżeli tak, to powtórzę.
Żył sobie był taki plugin do Blendera BLAM - Blender coś tam coś tam calibration toolkit. Brało się zdjęcie, robiło czary-mary i program ustawiał kamerę.
No więc właśnie plugin dorósł i został samodzielnym programem fSpy. I szczerze powiedziawszy samodzielność wyszła mu na dobre. Jest znacznie wygodniejszy i zbliżony w użyciu do tego, co niektórzy znają ze Sketch Upa. Tylko za free. Eksport/Import do Blendera 2.80 działa zacnie.

https://fspy.io/

8
Żeby nie mieszać w innych wątkach postanowiłem dzielić się moimi wrażeniami z użytkowania Blendera 2.80 vs 2.79. Głównie chodzi o wrażenia negatywne. Żeby było jasne - ogólnie jestem zachwycony i powoli przenoszę się z robotą do nowej wersji, jednak co i rusz trafiam na rzeczy, które mnie przed tym skutecznie powstrzymują.

Chciałbym, żeby ten wątek był miejscem wymiany doświadczeń i mam nadzieję, że przynajmniej cześć moich złych przeżyć jest wynikiem błędów jakie popełniam.

1. UV Layout export. Error za 10 punktów.

Prosto i na temat: model projektu rosyjskiego bombowca z lat 50-tych M-54. Jeden z całej serii modeli wersji M-52 do przygotowywanej książki. Cztery kolejne warianty tej rodziny mają częściowo te same elementy (np. silniki) stąd UV jest zunifikowane rozmiarowo. Rozmiar UV: 12000x12000 pikseli. Wiem, że to bardzo dużo i wiele osób uzna że przesada, ale przy charakterze tego, czego oczekuje ostatecznie jest to optimum. Uzyskanie tak dużej mapy UV w 2.79 nie stanowi żadnego problemu. 2.80 wywala się przed końcem. 2.81 też, chociaż czasem się nie wywala i zdąża zgłosić Memory Error. Przy 32 GB RAM to podejrzane.



Uruchomiłem w trakcie eksportu program, monitorujący zużycie pamięci. Blender 2.79 w trakcie używa ok 8-10 GB, by pod sam koniec skoczyć do 13 GB. Blender 2.80 stopniowo dochodzi do 26 GB i dalej aż do wywałki. Przy DOKŁADNIE takiej samej czynności.


2. Knife Project

Jedno z narzędzi, których używam bardzo często. Nie istnieje ani pod prawym klawiszem myszy w podmenu Mesh tools, ani w zakładce Mesh tools. Jest TYLKO w pozycji mesh dolnego menu. W 2.79 było oczywiście w menu kontekstowym Ctrl+W. Jego brak w menu kontekstowym tłumaczę niedopatrzeniem.




3. Grid Fill

Nie tyle błąd co nielogicznie logiczne usytuowanie. Otóż żeby go użyć należy zaznaczyć krawędzie wypełnianego otworu. Po czym - w naturalny sposób - uruchamiamy menu kontekstowe i.... Nie ma. Jest Fill, ale Grid Fill nie. Trzeba znowu zleźć do dolnego menu i z pozycji Face sobie ten Grid Fill wybrać. Żeby było śmieszniej Fill też tam jest.


9
Blender / Blender i CGI
« dnia: 16.08.2018 08:16:23 »
Szwedzki film "Den Blomstertid Nu Kommer" w którym praktycznie całe CGI powstało w Blenderze (montaż w After Effect).


https://vimeo.com/284523732

10
Prace ukończone (3D) / Fraktale 3d
« dnia: 09.09.2017 15:21:03 »
Mocno nietypowo, ale po konsultacji z administracją forum prezentuję serie obrazów wykonanych przy użyciu programu Mandelbulb 3d. Blender ma z tym tyle wspólnego, że prezentowane prace były robione w przerwie od jego użytkowania :) Mandelbulb 3d i pokrewny mu Mandelbulber to darmowe programy umożliwiające rozszerzenie klasycznej dwuwymiarowej definicji fraktala w trzy wymiary. Co zaurocza w trakcie użytkowania to duża losowość generowania wynikowego obrazu - części rzeczy nie można przewidzieć :)
Prezentuję w ramach ciekawostki.
















http://mandelbulb.com/
http://www.mandelbulber.com/




11
Work in progress (WIP) / 3d: Leopard
« dnia: 01.09.2017 23:49:33 »
Kolejny odgrzebany i zreanimowany temat.  Samochód o wdzięcznej nazwie Leopard, produkowany ręcznie w Mielcu. Jak ktoś ma pół miliona zbędne to może sobie się zaopatrzyć. A raczej mógł, bo albowiem w 2014 r. firma Leopard AB zbankrutowała.
Model dłubany od lat że ho, ho ale długo odłożony do szuflady - że pewnie jedynie najstarsi plemienia pamiętają. Pierwotnie renderowany i obmateriałowany w Kerkythei (jak ktoś sięga wspomnieniem był taki renderer darmowy - praszczur niedarmowej Thei). Kilka tygodni temu wyjąłem jego z lodówki i spróbowałem w Cyclesa wrzucić. Mistrzostwo to to jeszcze nie jest, ale sentyment mię wziął i postanowiłem wrzucić do reaktywowanych. Tak w zasadzie to do wymodelowania to zostało wnętrze kabiny, więc szansa na cdn jest :)













12
czyli jak sprawić, żeby Bake kanały UV odwalały za nas brudną robotę.

W ramach reanimacji rozbitków po starej Blenderowni mój tutorial o teksturowaniu drewnianego śmigła, ale tylko w wersji dla B 2.7x +, bo 2.49 itd to raczej chyba już wyginęły...

Umieściłem tutaj, bo nie bardzo wiem gdzie indziej by pasowało.

http://www.airart3d.com/tutoriale/smiglo/tutorial278.html

13
Work in progress (WIP) / 3D: USCSS Prometheus
« dnia: 19.08.2017 23:41:58 »
Na początek: Dzień dobry w nowym miejscu.

Trochę się czuje, jakby mi dom spalili i nic się nie uratowało... Nawet się zastanawiałem, czy jest sens wracać, jednak w końcu podobno czas leczy rany. W  ramach nieco masochistycznej psychoterapii postanowiłem poodtwarzać to i owo. Oczywiście w skrócie, bo wrzucanie od nowa wszystkich obrazków z poszczególnych faz powstawania modelu mija się z celem. Na początek jeden z serii pojazdów z uniwersum Obcego - Prometeusz z Prometeusza ;). W sumie pierwszy powinien być Nostromo, ale natrafił na pewien dylemat interpretacyjny, który jest w trakcie analiz. Ale wróci.

Model robiony w tzw. "freetimie", czyli powoli i nieregularnie.  Film jest jaki jest, ale wizualnie to cymesik a statek mię ujął od pierwszego wejrzenia. Co ciekawe znalezienie źródeł do Prometheusa jest znacznie łatwiejsze niż do Nostromo, więc i kwestii interpretacyjnych znacznie mniej do rozstrzygnięcia. Skarbnicą jest strona http://www.benprocter.com/prometheus - człowieka, który stworzył model do filmu oraz blog http://steveburg.blogspot.com/2012/0...pt-art-ii.html - człowieka, który stworzył koncepcje statku.

Jednak dla mnie być może najważniejszym źródłem jest strona Russela Tawna http://digitawn.co.uk/ . Człowiek ten wymodelował sobie Prometheusa i rozgryzł większość kwestii geometrycznych. Niestety jego model ma tez bardzo dużo przekłamań - część wynikających z oparcia się o szkice projektowe (różniące się od ostatecznego kształtu modelu w filmie) a część z (być może) przeoczenia, o co łatwo w ogromie całości. Spora cześć mało widocznych elementów została wręcz przezeń wymyślona.

W moim przypadku wygląda to tak, że model Tawna (rendery z sekcji wip) stanowi podstawę dla geometrii - proporcji, rozmieszczenia detali itp. Jest to następnie weryfikowane w oparciu o zrzuty ekranu z filmu, które stanowią o ostatecznym kształcie danego elementu.

Kilka elementów mojego modelu uległo kilkakrotnie zmianie, na skutek analizy kadrów z filmu. Projekt koncepcyjny i ostateczny kształt na ekranie nieco się różnią i muszę wybierać, który ma mieć pierwszeństwo. Co gorsza elementy statku wykonane jako makiety do zbliżeń też się różnią nieco od modelu ogólnego użytego w trakcie przygotowywania efektów specjalnych. Odtworzenie dokładnej geometrii żeby to jeszcze działało mechanicznie na bazie zrzutów ekranu z filmu jest skrajnie trudne, więc raczej wielkiej walki tam nie będę toczył.

Na początek sporo "zaległego" materiału, ale potem będzie już mniej i rzadko (z racji "freetimowego" charakteru projektu) :).

Pełna historia powstawania modelu tutaj: http://www.8thpassenger.airart3d.com/?page_id=273





















Strony: 1

* Zaloguj




* Losowy obrazek