Praca Miesiąca - guests

Nanami
Praca Miesiąca Kwiecień - Lipiec 2019
Mortus

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - mrys

Strony: 1 2 3
1
No i dostałem odpowiedź na bugtrackerze w związku z ta konsumpcją RAMu w trakcie eksportu UV. W skrócie: to nie  bug, to ficzer.

A dokładnie:

issue is probably this line in export_uv_png.py: image.pixels = [v / 255 for v in pixel_data]. It is a recurring issue that the pixel access via python is slow. Unfortunately, no solution to this is implemented so far. [...]

Since this is a well known issue with image.pixels, and otherwise this is just a memory issue, I do not consider this to be a bug. Therefore I'm closing it.

Zatem: B 2.80 ma well known issue, którego nie ma 2.79. Ergo: to nie błąd, to just a memory issue.

Nie jestem programistą więc nie rozumiem :)

2
Jako uzupełnienie wpisu inaugurującego ten kącik nieprawości (tego o zżeraniu RAMu przez eksport UV) chciałem jedynie zameldować, że dokonałem eksperymentu. Mianowicie UV obiektu jaki pierwotnie był podmiotem było niezwykle złożone... Gęste, by tak rzec. Myślałem zatem, iż to owa gęstość wykrzacza Blendera, nie dając mu rozwinąć skrzydeł i wyeksportować png w rozdzielczości 12000 px x 12000 px (czego jego starszy brat 279 dokonywał z palcem w dupli vertsach). No więc zatem wziąłem na tapetę obiekt znacznie prostszy.. Bardzo znacznie... Cuba. No i próbowałem wyeksportować UV tego cube'a w 12000 x 12000... I bum. Znowu to samo. RAM zeżarty do ostatniej komórki i Memory Error... Słabo...

3
Miałem zbliżoną sytuację co Mortus z koliderem. Tzn. program widział coś, czego nie było w scenie. Wyciąłem w powierzchni skrzydła kształt pokryw luków podwozia i oddzieliłem je jako nowy obiekt. Skrzydła - zgodnie z zamierzeniem - zostały z dziurą. ALE... Były z dziurą tylko w trybie edycji. W trybie obiektowym nadal były całe. Musiałem w trybie edycji zaznaczyć skrzydła z dziurą i oddzielić je jako nowy obiekt. Wtedy mogłem usunąć.... nagle zmaterializowane skrzydła bez dziury i pozostać z tymi, o które od początku mi chodziło. Przy tym wszystkim samoczynnie wylądowały one w innej kolekcji niż pierwotnie były. 

4
Bump mapy jeszcze nie sprawdzałem, ale znalazł się kolejny babol.
Zaznaczony obiekt nosi nazwę Plane.003. Jest w kolekcji o nazwie Testy, co widać po prawej stronie. Tymczasem po lewej stronie jest informacja, że Plane.003 znajduje się w kolekcji Gears_opened. Owszem, jest taka kolekcja. Tyle, że Plane.003 w niej nie ma, (ba, nigdy go tam nie było) bo jest, jak już zaznaczyłem, w kolekcji Testy.
W sumie babol niezbyt wielkiego kalibru, ale kila razy zrobił mi zamieszanie gdy próbowałem zlokalizować to czy tamto. O ile wiem w 2.81 są spore poprawki do outlinera, w tym synchronizacja ze sceną więc być może tam jest już OK.

5
Nie wiem, czy już o tym ktoś wspominał. jeżeli tak, to powtórzę.
Żył sobie był taki plugin do Blendera BLAM - Blender coś tam coś tam calibration toolkit. Brało się zdjęcie, robiło czary-mary i program ustawiał kamerę.
No więc właśnie plugin dorósł i został samodzielnym programem fSpy. I szczerze powiedziawszy samodzielność wyszła mu na dobre. Jest znacznie wygodniejszy i zbliżony w użyciu do tego, co niektórzy znają ze Sketch Upa. Tylko za free. Eksport/Import do Blendera 2.80 działa zacnie.

https://fspy.io/

6
Tak. O "Ulubionych" wiedziałem. Aczkolwiek wedle wszelkich opisów w sieci powinna się zakładka Favourites pojawiać na prawej krawędzi (razem z resztą różności po wciśnięciu N) ale u mnie się nie pojawia :( Ale Q jest bardzo fajne - U mnie Project knife już tam mieszka :).

Najpoważniejsza rzecz to ten wzrost zużycia pamięci przy eksporcie mapy UV. Być może zgłoszę to na bugtrackerze.

A ta bump mapa to też ciekawostka... Sprawdzę wieczorem.

7
OK. Niech będzie remis :D Da się skrótem.

8
Żeby nie mieszać w innych wątkach postanowiłem dzielić się moimi wrażeniami z użytkowania Blendera 2.80 vs 2.79. Głównie chodzi o wrażenia negatywne. Żeby było jasne - ogólnie jestem zachwycony i powoli przenoszę się z robotą do nowej wersji, jednak co i rusz trafiam na rzeczy, które mnie przed tym skutecznie powstrzymują.

Chciałbym, żeby ten wątek był miejscem wymiany doświadczeń i mam nadzieję, że przynajmniej cześć moich złych przeżyć jest wynikiem błędów jakie popełniam.

1. UV Layout export. Error za 10 punktów.

Prosto i na temat: model projektu rosyjskiego bombowca z lat 50-tych M-54. Jeden z całej serii modeli wersji M-52 do przygotowywanej książki. Cztery kolejne warianty tej rodziny mają częściowo te same elementy (np. silniki) stąd UV jest zunifikowane rozmiarowo. Rozmiar UV: 12000x12000 pikseli. Wiem, że to bardzo dużo i wiele osób uzna że przesada, ale przy charakterze tego, czego oczekuje ostatecznie jest to optimum. Uzyskanie tak dużej mapy UV w 2.79 nie stanowi żadnego problemu. 2.80 wywala się przed końcem. 2.81 też, chociaż czasem się nie wywala i zdąża zgłosić Memory Error. Przy 32 GB RAM to podejrzane.Uruchomiłem w trakcie eksportu program, monitorujący zużycie pamięci. Blender 2.79 w trakcie używa ok 8-10 GB, by pod sam koniec skoczyć do 13 GB. Blender 2.80 stopniowo dochodzi do 26 GB i dalej aż do wywałki. Przy DOKŁADNIE takiej samej czynności.


2. Knife Project

Jedno z narzędzi, których używam bardzo często. Nie istnieje ani pod prawym klawiszem myszy w podmenu Mesh tools, ani w zakładce Mesh tools. Jest TYLKO w pozycji mesh dolnego menu. W 2.79 było oczywiście w menu kontekstowym Ctrl+W. Jego brak w menu kontekstowym tłumaczę niedopatrzeniem.
3. Grid Fill

Nie tyle błąd co nielogicznie logiczne usytuowanie. Otóż żeby go użyć należy zaznaczyć krawędzie wypełnianego otworu. Po czym - w naturalny sposób - uruchamiamy menu kontekstowe i.... Nie ma. Jest Fill, ale Grid Fill nie. Trzeba znowu zleźć do dolnego menu i z pozycji Face sobie ten Grid Fill wybrać. Żeby było śmieszniej Fill też tam jest.


9
Tender Blender / Odp: Blender 2.8 development
« dnia: 28.08.2019 22:30:25 »
Metoda:
1. zaznaczam jeden obiekt - ten, którego UV chcę ogarnąć.
2. wchodzę w tryb edycji i zaznaczam wszystko (A)
3. wychodzę z trybu edycji i zaznaczam wszystkie obiekty (byle nie były one zaznaczone w trybie edycji)
4. wchodze w tryb edycji i mam tylko UV obiektu, którego verteksy/krawędzie/ścianki są zaznaczone. Pozostałe są wyświetlane jako duchy.

PS. Zgadzam się

10
Tender Blender / Odp: Blender 2.8 development
« dnia: 27.08.2019 23:08:13 »
Kolejne pytanie. Tym razem związane z ficzerem znanym jako Multiple Object Editing. Czyli że zaznaczamy kilka osobnych obiektów i przechodzimy do trybu edycji z możliwością dłubania we wszystkich obiektach naraz. W sumie fajne i niejednokrotnie przydatne. Jednak nie zawsze w edytorze UV, a tam też działa Multiple Objects UV Editing. Do tej pory było tak, ze zaznaczywszy, powiedzmy, trzy obiekty można było edytować siatkę UV aktywnego zaś pozostałe pojawiały się jako "duchy", o ile zaznaczona była opcja Draw Other Objects. Fajne przy układaniu "wysp", bo można było sobie do woli modyfikować UV aktywnego obiektu układając je tak, żeby się mieściło w polu i nie nachodziło na inne wyspy. No i zero problemów przy selekcji. Przede wszystkim jednak bardzo wydajnie się na tym pracowało. Teraz, chcąc poukładać wyspy UV wszystkich obiektów wchodzących w skład modelu mam je od razu wszystkie edytowalne. Przy złożonych siatkach to koszmar. A ja mam niestety tylko takie...
Właśnie walczę z unwrapingiem pewnego rosyjskiego bombowca z lat 50-tych i klnę jak szewc. Czy istnieje jakaś możliwość dezaktywacji wysp UV obiektów nieaktywnych w selekcji przy pozostawieniu widoczności tych wysp? Czyli w zasadzie powrotu do praktyki z 2.79 albo czegoś zbliżonego?

10 minut później....

No tak, jak się tylko wylałem, to chwile później znalazłem rozwiązanie :)

11
Tender Blender / Odp: Blender 2.8 development
« dnia: 22.08.2019 12:52:01 »
Ha! Gdzieś o 1.30 nad ranem zacząłem podejrzewać ten anisotropic, ale o tej porze to podejrzewam najazd kosmitów u sąsiada, więc nie sprawdziłem. Tak, to to. Dzięki.

12
Tender Blender / Odp: Blender 2.8 development
« dnia: 21.08.2019 22:47:51 »
Nie bardzo wiem, gdzie to wstawić więc wstawiam tutaj. Nęka mnie uporczywy błąd (?) w podglądzie renderu jak i w samym renderze w 2.80. Jest sobie oto skrzydło delta w fazie surowej - znaczy prosta siatka i modyfikatory - żadnych detali. Materiał tez surowy, prosty i bez cudów, bo to wczesna faza modelowania.
W podglądzie renderu w trybie Edit wszystko jest gładziutkie jak trzeba. Ale już w trybie Object w jednym miejscu pojawia się, excused moi, cycek taki czy inne coś. Co gorsza na renderze też się pojawia.
Co ciekawe - po wyeksportowaniu w obj i zaimportowaniu z powrotem błąd... pojawia się w innym miejscu i w nieco innym kształcie. Import do innego softu - Modo w moim przypadku - jest OK - żadnego, nadmiarowego "cycka".
Bug występuje jedynie w Cycles - Eevee pokazuje gładką powierzchnię.
No i tak trochę stoję, bo nie wiem czy ja coś chrzanię czy to błąd do zgłoszenia.
Załączam plik ze wzmiankowanym detalem

PS. W kolejnym modelu zrobiło mi się to samu. I też przy skrzydłach...Może to klątwa?

13
Blender / Odp: Blender 2.80 Stable
« dnia: 31.07.2019 22:14:15 »
Ha..... Okazuje się, że w moim ustawieniu klawiszy zniknęło Preferences. Coś musiałem namieszać. Jak wczytałem domyślne to się pojawiło... OK. Dzięki.

14
Blender / Odp: Blender 2.80 Stable
« dnia: 31.07.2019 15:53:58 »
Boli mnie brak regulacji ilości loopów przy ich dodawaniu przy pomocy scrolla.

Hmmm... U mnie działa jak w 2.79. Ctrl+R i scrollem sobie ustawiam ilość loopów.

PS: Albo jestem ślepy, albo zniknęło kilka możliwości ustawień z User preference. Np. takie Select All Toggles, którego zaptaszkowanie przywracało zaznaczanie/odznaczanie jednym A  a nie AA albo Alt+A. We wcześniejszych buildach było w Input a potem w Keymap->Preference - teraz go nie znalazłem. Nie znalazłem też opcji wyboru - lewy/prawy do zaznaczania. To mię mniej boli, bo zamierzam sobie odwrócić nawyki pod tym wzgledem, ale trochę to zmuszanie do jednynej, słusznej drogi mnie zdziwiło.
Oczywiście można sobie wybrać caly układ dla 2.7x, ale nie do końca o to chodzi.

15
Blender / Odp: Blender 2.80 Release Candidate
« dnia: 30.07.2019 22:25:26 »
Chyba wystarczy nie używać wersji instalacyjnej, tylko zzipowaną.

Strony: 1 2 3

* Zaloguj
* Losowy obrazek