Autor Wątek: Sketchfab usuwa Ferrari  (Przeczytany 16757 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr

Sketchfab usuwa Ferrari
« dnia: 05.10.2023 20:53:19 »
Hej,
Coś się dzieje na Sketchfabie. Miałem tam wstawione dwa modele Ferrari i mi je zablokowali z powodu roszczeń o własność intelektualną (DMCA). Wygląda na to, że producent zakroił jakąś akcję, bo z wyników wyszukiwarki zniknęły niemal wszystkie modele tej marki, a inne samochody pozostały bez zmian. Jeżeli ktoś miał 3 lub więcej aut tej firmy w swoim portfolio, to mu zablokowali całe konto.
W teorii można się odwołać, ale to może zakończyć się cywilnym pozwem, więc raczej odpuszczę.
Gdyby ktoś planował wymodelowanie sobie Ferrari, to niech poszuka innego producenta, który nie jest kutasem.

Offline Zuorion

Odp: Sketchfab usuwa Ferrari
« Odpowiedź #1 dnia: 05.10.2023 22:45:42 »
Ferrari to bardzo kontrowersyjnie moralnie marka jeśli chodzi o swój image z wydumanym ego prawie tak samym jak ich klientela (dobrze sie dobrali). Przecież prestiżowych modeli nawet nie da sie kupić "z ulicy" tylko trzeba kupować poprzez kółko wzajemnej adoracji.

I swoją drogą Sketchfab jest na tyle duży, że sie go firmy czepiają z DMCA, więc jeśli mamy cos do czego nie mamy pełnych praw to jest duża szansa, że prędzej czy poźniej spadnie, nawet jeśli to jest legalny fan art.
 

Offline Piotr

Odp: Sketchfab usuwa Ferrari
« Odpowiedź #2 dnia: 09.10.2023 13:49:03 »
BTW: Zapytałem support Sketchfaba o więcej szczegółów, 'kto i za co', napisali, że ‘The complaint was filed by Amazon Web Services on behalf of Ferrari S.p.A.’ i dali instrukcję jak się odwołać.
Raczej nie będę kopać się z koniem, nic na tym nie ugram i nie wiem, jak ichnie prawo autorskie ma się do fan artu. Ani nie chce mi się bawić w uploadowanie samochodów pod marką 'Italiano', bo kto potem taki model wyszuka i zobaczy?

Edit: Na blenderartists.org ktoś wrzucił film do historii DJ-a myszki, który obkleił swoje ferrari kotem z memów i zamienił logo na 'Purrari' i miał problemy potem.
« Ostatnia zmiana: 09.10.2023 13:52:30 wysłana przez Piotr »
 

Offline Mortus

Odp: Sketchfab usuwa Ferrari
« Odpowiedź #3 dnia: 16.10.2023 12:29:33 »
Cytuj
Raczej nie będę kopać się z koniem, nic na tym nie ugram i nie wiem, jak ichnie prawo autorskie ma się do fan artu. Ani nie chce mi się bawić w uploadowanie samochodów pod marką 'Italiano', bo kto potem taki model wyszuka i zobaczy?

A to nie jest ogólnie tak, że fanart sam w sobie to jest z automatu naruszenie praw autorskich? Pamiętam lata temu na blogu jakiegoś prawnika czytałem artykuł na ten temat. Konkluzja była mniej więcej właśnie taka, że jako tako fanart narusza prawa autorskie, w końcu korzystasz bez pozwolenia z czyjegoś dobra intelektualnego (a niektórzy nawet na tym zarabiają). Po prostu zdecydowana większość korpo ma w to wywalone. Nie będą przecież po sądach ciągać każdego 7-latka co sobie narysował Batmana. Raz że wizerunkowo wygląda to średnio, a dwa tych spraw byłoby tyle że ooo panie, więc to walka z wiatrakami. Poza tym fanart mimo, że jest naruszeniem praw autorskich, to jednak darmowa reklama, więc de facto zwalczanie tego zjawiska nie tylko nie daje żadnych korzyści, co wręcz przeszkadza. Więc po co sobie samemu kopać dołki pod nogami.
No chyba, że jest się Nintendo. Wtedy każdy fanowski projekt to zło ostateczne (choć oni też chyba mają ku temu swoje powody z tego co pamiętam). Albo jak się okazuje - Ferrari.

Może nie mam zupełnie racji. Po prostu kiedyś coś takiego wyczytałem i jakoś mi zapadło w pamięć.

Offline Piotr

Odp: Sketchfab usuwa Ferrari
« Odpowiedź #4 dnia: 16.10.2023 14:05:32 »
@Mortus  W myśl polskiego prawa na pewno tak jest. Wydaje mi się, że w myśl prawa USA też tak jest, ale nie mam czasu sprawdzać.

 

* Zaloguj




* Losowy obrazek