Autor Wątek: Dotted Lines  (Przeczytany 13361 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Białeczko

  • Noob
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
    • Osiągnięcia
Dotted Lines
« dnia: 04.05.2023 01:26:46 »
Witam szanowne grono.
Po wielu latach nieobecności postanowiłem wrócić do blendera. Niestety wersja zmieniła się dość mocno i pomijając to, że skróty klawiszowe zaczynam ogarniać od nowa, a wiedza dość mocno uleciała, pojawił się pewien problem.
Po wymodelowaniu drewnianego ludka znajdującego się na moim biurku w celu zanimowania go, podjąłem próbę dodania IK. Wszystko robiłem z tutorialami z internetu i do pewnego momentu szło dobrze. Podstawowe kości IK na końcach rąk i nóg działały dobrze, ale to za mało. Postanowiłem zrobić to lepiej(łokcie,kolana itp). Robiłem wszystko kilka razy od nowa z różnych poradników, ale w końcu się poddaję.
Może ktoś pomoże i wytłumaczy dlaczego nogi się nie zginają(chain lenght = 2)? Dlaczego jak dodam w pole target armature i w bone "kneeIK.L"  nie przekręca mi się stopa, gdzie zazwyczaj wpisywało się angle -90?
Czy to wina tych kropkowanych linii idących do centrum szkieletu? W poradnikach zazwyczaj się to nie pokazuje...
Przepraszam, jeśli wątek był już poruszany, ale czuję się naprawdę zmarnowany już tym pop tych kilku godzinach bezowocnych prób :/

Blender 3.4
 

Offline winhelp

Odp: Dotted Lines
« Odpowiedź #1 dnia: 04.05.2023 10:39:12 »
Te linie się wyłącza w Overlays > Relationship Lines (u góry po prawej 3d view, trzecia ikonka).
Po za tym, że załączyłeś plik bez żadnych IK Constraints to mi też się nie udało, konkretnie zmusić kolana do zgięcia się - kiedy się doda Pole target noga sztywnieje i koniec zabawy. Nie wiem o co chodzi ale nie zajmuję się na co dzień animacją.
Poszukaj tutków o Rigify, może pójdzie Ci z tym lepiej niż ręczny szkielet.

Offline Białeczko

  • Noob
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
    • Osiągnięcia
Odp: Dotted Lines
« Odpowiedź #2 dnia: 06.05.2023 16:50:57 »
Dzięki, ale poradziłem sobie już ;)
 

 

* Zaloguj




* Losowy obrazek