Autor Wątek: wybór CPU  (Przeczytany 10936 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline hepa

wybór CPU
« dnia: 29.11.2022 12:35:39 »
Kto podpowie, jak wybrać procesor CPU, żeby się mocno nie grzał.

Czy przypadkiem przy wyborze trzeba się liczyć z pobieraniem prądu przez CPU, czy chodzi tu o coś innego?


Na co patrzeć, pod tym względem, przy wyborze CPU?

Pewnie podpowiecie, żeby kupić chłodzenie wodne, ale taka podpowiedź nic nie wniesie. Wolę bazować na chłodzeniu powietrzem.

A może to loteria i kupujemy w ciemno, a może zależy to od płyty i procesora na jaką trafimy?


Jak to z tym jest? Jak to jest z temperaturami CPU?
A może w BIOS-ie coś się przestawia, napięcia itp ?

Jak to robicie?
 

Offline Piotr

Odp: wybór CPU
« Odpowiedź #1 dnia: 29.11.2022 20:15:16 »
Hej,

Mój Ryzen 3600 po zakupie grzał się do 98°. Pomógł undervolting - czyli obniżenie napięcia w BIOS-ie bez zmieniania zegarów. Teraz mam max 80°. W praktyce nawet odrobinę zyskałem wydajności, bo przed undervoltingiem po 5 minutach obciążenia szybkość spadała mi do 3.8 GHz, a teraz trzyma stabilnie 4 GHz.

Offline hepa

Odp: wybór CPU
« Odpowiedź #2 dnia: 30.11.2022 10:11:40 »

Piotr - Dzięki bardzo za odpowiedź,
Czy nie jest to dziwne, żeby po zakupie nowego CPU grzebać w BIOSie, aby właściwie on działał?
Też już się spotkałem z czymś takim, o czym Piotr mówisz.
Miałem podobną przygodę, ale z chipsetem x299.

Wyglądało to tak, że po wejściu na YouTube temperatury CPU pokazywały +60 stopni.
Serwisanci nie potrafili mi w tym pomóc, proponując chłodzenie wodne.

Wkurzyłem się na to wszystko, i jakiś czas temu wybrałem zwyczajny zestaw na chipsecie B560.
Teraz nie mam takich problemów, ale szukam czegoś ( nowego/drugiego ), co będzie właściwie pracowało i właściwie schładzało powietrzem.

Także, jeśli macie propozycje, z nie grzejącymi, sprawdzonymi CPU, dajcie znać.
 

Offline winhelp

Odp: wybór CPU
« Odpowiedź #3 dnia: 30.11.2022 19:46:16 »
Jak coś pracuje to grzać się musi - kwestia doboru chłodzenia. Kryptokoparki - te dobre, też są tak robione, że obniża się parametry pracy w myśl zasady wolniej jedziesz dalej zajedziesz - miej awarii, mniej zużycia prądu. Ja mało renderuję a do procka miałem stockowe chłodzenie - za każdym razem jak wkręcał się na obroty było słychać wiatrak. Teraz szumi jednostajnie cały czas jak mu dołożyłem żelastwa zwanego radiatorem. Jedynie jak cisnę po 100% użycia CPU coś tam więcej słychać. Temperatury koło 60-65°C ale mój to nie jest demon szybkości. Każdy procek ma swoje temperatury, to tam nawet jest w parametrach podawane TDP czy coś. Ta moc gdzieś musi wyjść - właśnie jako energia cieplna.
Na powietrze to dobra przewiewna buda, duży radiator (u mnie styka z obudową ale to mój błąd ;) ) i lekki undervolting. Jak po godzince będzie trzymał temperaturę zalecaną przez producenta to wszystko jedno czy to 60 czy 80° bo tak był projektowany. Po prostu jedne procki grzeją bardziej.
Nie pomogę w wyborze, bo nie jestem sprzętowcem. Jakbym coś składał teraz wziąłbym procek najlepszy benchmarkach w zakresie budżetu i dobrą płytę.

 

Wybór monitora do pracy

Zaczęty przez RodiaDział Offtopic

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 18806
Ostatnia wiadomość 30.09.2017 21:58:54
wysłana przez wefhy

* Zaloguj




* Losowy obrazek