Autor Wątek: Co się stało z Polskim Kursem Blendera?  (Przeczytany 11994 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jabba

  • Vertex
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
    • Osiągnięcia
Co się stało z Polskim Kursem Blendera?
« dnia: 01.12.2021 15:16:52 »
Witam. Była taka stonka polskikursblendera.pl
Była sobie, była, i nagle nie ma.  :( 
 Wiadomo co się z tą stroną stało? Szukam już od paru miesięcy i nigdzie żadnej informacji, czy to tymczasowa awaria i strona wróci, czy strona zlikwidowana ostatecznie?
Jeśli niestety to drugie, to czy ktoś kto ma dostęp do serwera mógłby zarchiwizować całość na Waybacku, bo przecież było tam też forum, zawierające ciekawe treści, np. rozwiązania różnych problemów dotyczących Blendera.
 

Offline Piotr

Odp: Co się stało z Polskim Kursem Blendera?
« Odpowiedź #1 dnia: 02.12.2021 19:02:32 »
Pytasz o to na forum, które jest następne w kolejce do zniknięcia ;)

Offline winhelp

Odp: Co się stało z Polskim Kursem Blendera?
« Odpowiedź #2 dnia: 02.12.2021 19:05:57 »
Dobre pytanie, chyba nikt nic nie wie. Na YT też nie widać za bardzo nowych treści. Tak, jakby ktoś porwał Piotra i nie oddał.
Możesz napisać do niego https://inf.ug.edu.pl/~piotao/ (bo mi sie nie chce 8) )

Offline Piotr

Odp: Co się stało z Polskim Kursem Blendera?
« Odpowiedź #3 dnia: 02.12.2021 21:36:25 »
Pewnie zajmowało mu to wszytko od groma czasu, kolidowało z pracą i życiem prywatnym, a nie miał z tego pieniędzy. Czyli skończyło się tak, jak kończy się 90% inicjatyw ludzi pracujących na pełen etat :/

Offline hepa

Odp: Co się stało z Polskim Kursem Blendera?
« Odpowiedź #4 dnia: 02.12.2021 21:42:18 »
A może ludzie, którzy się mieli nauczyć grafiki i zostać grafikami 3D po prostu się skończyła.
Albo ludzie nie mają wyobraźni.

Ludzi wyludniło, a może część nauczyła się innego fachu.

Zostaliśmy jakby, może na koniec.
Ale na dobrą sprawę, myślę, że świat ewoluuje i zmieniają się pewne nawyki.
Swoją drogą raczej osobiście nie porzuce Blendera, a nawet uważam, że jeszcze mamy siły i czas na tą pasję.

Jeśli Blenderownia padnie, to będę pamiętał skąd pobiera się paczkę Blendera3D.

W nas siła, do czego to doprowadzi ?  Nie wiem.

Kiedyś rozmawiałem z programistą. I zapytałem czy programowanie jest łatwiejsze od grafiki.
To on odpowiedział, że obsługa Blendera jest jak obsługa promu kosmicznego, a jego zdaniem programowanie jest 100 razy prostsze.

Nie dajmy się, bo mamy siłę przebicia.
A to, że grafik czasem dostaje mniej od programisty, moim zdaniem to kiedyś się wyrówna.

Jak powstaną roboty, to one zaczną się same programować.
A  robot nie ma wyobraźni, i nie zrobi grafiki, bo nie czuje.


Na dobrą sprawę jeśli 3D byłoby potrzebne byśmy mieli pełno forum graficznych.


Myślę, że musimy jakoś to przetrwać
 

Offline Jabba

  • Vertex
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
    • Osiągnięcia
Odp: Co się stało z Polskim Kursem Blendera?
« Odpowiedź #5 dnia: 03.12.2021 18:08:24 »
No... anglojęzyczne forum blenderartists.org  wygląda na w miarę żywe. Nawet w dziale dotyczącym nieaktualnego Blender Game Engine (trochę mi szkoda że go usunęli) ciągle trwają dyskusje.

Więc to raczej u nas w Polsce jest słabe zainteresowanie.To chyba wina myślenia typu "Synku/córeczko zostań lekarzem. Będziesz miał dużo forsy  8)
 (czytaj: będziesz doił staruchów na 5 etatów i na nic więcej nie będziesz miał czasu).

Dalej: winne są także media społecznościowe (bezsensowne zjadacze czasu). Ale to chyba ogólnoświatowe.
Praca / nauka zdalna też chyba doprowadza do spadku zainteresowania bo wszyscy mają dość gapienia w ekran.

To także może być po części wina naszego  systemu edukacji nastawionego na komercyjne oprogramowanie. Nie jestem wprawdzie użytkownikiem Linuxa ale jakaś dobrze przygotowana dystrybucja edukacyjna mogła by Windowsa z powodzeniem zastąpić w szkołach. Nie podoba mi się że z podatków które płacimy kupuje się w szkołach najnowsze komputery (oraz licencje na Windowsa) które po dwóch latach lądują na złomowisku. U kuzyna w szkole jest nawet pracownia cała w Apple...

A wracając do Blendera... To trochę szkoda że nie ma spolszczenia To znaczy jest ale bardzo liche. Podczas gdy np. Słowacki język jest pełny.  Dzieci u których kiepsko z nauką raczej odpycha obcy język, a kujony na zabawę nie mają czasu.

A co do strony... No rozumiem że trochę to czasu zajmuje. Ale ile jest stron nieaktualizowanych od dziesięcioleci, które po prostu są? No chyba że chodzi o domenę (koszty).

Można by wtedy przecież kurs zrobić jako sub-domenę u kogoś, np. na jakimś uniwersytecie czy coś. Albo u was, np. kurs.blender.pl albo pkb.blender.pl
Generanie chodzi po prostu o to żeby to nie znikło z sieci. Obecne archiwum na Waybacku nie jest kompletne. Filmiki z YT też dobrze by było dla pewności trzymać gdzieś indziej.

Chyba cały PKB z YT sobie ściągnę i będę go trzymał na płytach  :)
« Ostatnia zmiana: 04.12.2021 01:52:26 wysłana przez Jabba »
 

Offline Drayldan

Odp: Co się stało z Polskim Kursem Blendera?
« Odpowiedź #6 dnia: 05.12.2021 00:31:44 »
Cześć Wszystkim!

Mnie też nurtowało tytułowe pytanie z tego wątku i... zapytałem właśnie u źródła.
Mam nadzieję, że p. Piotr mnie będzie na mnie zły, jeśli ujawnię, co mi jakiś czas temu odpisał:

"Strona padła i nie wstała, trzymałem ją w serwerowni Uniwersytetu i niestety nie odtworzono jej z backupów, bo "były ważniejsze potrzeby". A na prowadzenie PKB skończył mi się czas, niestety. Teraz mam o wiele więcej zajęć i nie mam już żadnych wolnych zasobów.
Nie wiem kiedy podniosę stronę, ale też uważam, że "fajnie by było". Tylko jestem zaorany... :)
Blender Day raczej nie będzie, podobnie jak nie będzie konferencji Blendera 2021 :("


Oby chociaż BLENDEROWNIA się utrzymała, zaglądam tu nie od dziś (ale w końcu się zarejestrowałem ;)).


« Ostatnia zmiana: 05.12.2021 00:33:31 wysłana przez Drayldan »
 
Użytkownicy, którzy podziękowali za ten post: Zuorion

Offline Jabba

  • Vertex
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
    • Osiągnięcia
Odp: Co się stało z Polskim Kursem Blendera?
« Odpowiedź #7 dnia: 06.12.2021 00:57:03 »
Tak sobie myślę, że Pan Piotr z PKB mógłby na tym sporo zarobić. :) Nie musi przecież wszystkiego robić charytatywnie. Nie mówię  żeby całkowicie komercjalizował PKB, ale można reklamy na YT (byle niezbyt nachalne).
Mógłby też sprzedawać wydanie kolekcjonerskie PKB na BluRay ;)

A co do tutejszej stronki to dobrze by było jakby ktoś z administracji zrobił od czasu do czasu "wymuszony" backup na Waybacku (nie jestem pewien ale chyba trzeba wtedy tam założyć konto).
 

 

Ścinanie się blendera już podczas użycia kuli w edit mode

Zaczęty przez EollsDział Modelowanie

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 14170
Ostatnia wiadomość 08.10.2021 14:43:12
wysłana przez Eolls
Czy mogę zainstalować Pandy (lub inne moduły) w Pythonie Blendera?

Zaczęty przez BanjoKazooieDział Python, skrypty, pluginy i Blender Game Engine

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 14792
Ostatnia wiadomość 27.06.2022 07:49:39
wysłana przez Elizabet2000
Armory3D - nowy silnik gier do Blendera

Zaczęty przez maniutek08Dział Python, skrypty, pluginy i Blender Game Engine

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 15101
Ostatnia wiadomość 08.06.2018 08:30:20
wysłana przez maniutek08
Przenosiny z Blendera 2.7 na 2.8 - rad kilka wróbla ćwirka

Zaczęty przez alexDział Tender Blender

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 16917
Ostatnia wiadomość 13.01.2019 17:07:27
wysłana przez mrys
Problem z kartą graficzną i startem Blendera

Zaczęty przez iwoneqDział Tender Blender

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 23422
Ostatnia wiadomość 08.03.2020 23:12:42
wysłana przez alex

* Zaloguj




* Losowy obrazek

0010

Wyświetleń: 1677
Autor: pecet8686
w: Mercedes W124