Autor Wątek: Kilka muzykalnych żab narysowanych grease pencilem.  (Przeczytany 11534 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Łukasz Rusinek

 • Vertex
 • *
 • Wiadomości: 7
  • Zobacz profil
  • Osiągnięcia
Część powstającego właśnie, animowanego teledysku.


« Ostatnia zmiana: 26.10.2019 22:58:24 wysłana przez goten22 »
 

Offline Piotr

Odp: Kilka muzykalnych żab narysowanych grease pencilem.
« Odpowiedź #1 dnia: 27.10.2019 12:16:49 »
Może napiszesz nam, jakie masz odczucia z używania g-pencila do animacji? Masz porównanie do Adobe Animate (Flasha)?

Offline Łukasz Rusinek

 • Vertex
 • *
 • Wiadomości: 7
  • Zobacz profil
  • Osiągnięcia
Odp: Kilka muzykalnych żab narysowanych grease pencilem.
« Odpowiedź #2 dnia: 27.10.2019 20:48:57 »
W skrócie - Grease Pencil jest super. Muszą go oczywiście rozwijać, bo na razie  kilka kwestii kuleje, albo po prostu nie działa.
Zacznę od marudzenia. Wg mnie bardzo słabo działają FX i modyfikatory - nie wiem czy ja tego nie potrafię dobrze ustawić czy co, ale mimo licznych kombinacji nie udało mi się osiągnąć ładnego efektu np z glowem, albo blurem. Wygląda to po prostu kiepsko.

Tym co na co bardzo liczyłem przy wejściu 2.80 były wprowadzenie różnych trybów mieszania (czyli po ludzku - blending modes) dla warstw, oraz możliwość zablokowania alfy na danej warstwie. Niby to działa, ale przy okazji znika antialiasing, co oczywiście dyskwalifikuje te narzędzia w produkcji. To jest chyba zgłoszony już bug i pracują nad tym. Nie sprawdzałem jeszcze czy coś się w temacie zmnieniło w 2.81- oby.

Teraz radzę sobie tak, że wysyłam różne GP do różnych view layerów i efekty dodaję w kompozytorze.

To teraz ochy i achy.
GP nie jest dla każdego, ale jeżeli posiadasz podstawową umiejętność modelowania, to jesteś w stanie tworzyć i modyfikować na bieżąco referki do tła i do postaci. W dłuższej produkcji, gdzie cały czas trzeba dbać o jednolity wygląda animowanej postaci ( a mi się to lubi akurat rozjechać) to prawdziwa pomoc
Fakt że GP można pełnoprawnie zrigować - nie jakimś substytutem do 2d, tylko  rigiem z ik, driverami i wszystkim czego używa się do rigu postaci 3d to też super sprawa.
Rysowanie po powierzchni obiektów 3d na początku wziąłem za taki tam dodatkowy gadget, ale z czasem okazało się że to mocarne narzędzie i umiejętnie użyte stwarza ogrom nowych możliwości, łącząc literalnie ze sobą światy 2d i 3d.
Wychodząc poza GP - to że efekt pracy z gotową postprodukcją można wywołać po prostu klikając F12 (oczywiście po poprzednim ogarnięciu nodów w kompozytorze) też ułatwia pracę. Chodzi mi o to że postprodukcje robi się na bieżąco w tym samym sofcie, bez potrzeby robienia renderu czystej animacji i dopiero późniejszej jego obróbki w innych programach typu AE czy kto tam czego używa.

Wydaję mi się że GP nie jest dla każdego - warto mieć jakieś szczątkowe pojęcie o 3d żeby w pełni wykorzystać jego możliwości. Nie mniej kierunek w którym się rozwija jest mega interesujący.
 

Offline Piotr

Odp: Kilka muzykalnych żab narysowanych grease pencilem.
« Odpowiedź #3 dnia: 30.10.2019 14:36:17 »
Dzięki :)

 

* Zaloguj
* Losowy obrazek