Autor Wątek: Pytanie o monitor 1440p  (Przeczytany 24268 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr

Pytanie o monitor 1440p
« dnia: 22.05.2018 12:14:17 »
Od dłuższego czasu praca na jednym monitorze 1080p jest dla mnie uciążliwa i muszę kupić nowy. Na papierze dobrze wygląda iiyama XUB2792QSU-B1
https://iiyama-sklep.pl/376-monitory-dla-grafikow-i-fotografii-monitor-iiyama-prolite-xub2792qsu-b1-27-wqhd-ips-flickerfree-bluelightreducer-gwarancja-zero-pixeli-4948570115341.html

Używał ktoś ten model? Albo ma ktoś doświadczenie z monitorami iiyamy? Albo możecie polecić coś innego,
    mającego takie parametry:

    1560x1440px
    24-27''
    IPS
    pivot
    display-port
    jasność większa niż 250cd/m2 (jasne pomieszczenie + biurko przy oknie)
    matowy ekran
    regulacja na wysokości

    Jeśli chodzi o budżet, to już trzykrotnie przekroczyłem początkowe założenia. Startowałem z 500zł (budżetowy 1080p), a przedstawiony okaz to 1500  :'(





Offline winhelp

Odp: Pytanie o monitor 1440p
« Odpowiedź #1 dnia: 23.05.2018 00:47:31 »
Ja se właśnie iiyamę kupiłem ze względu na pivot i markę - tylko, że nie szedłem w IPS (mam dokładnie ProLiteB2483HS) a zaraz obok stoi Samsung SyncMaster 710N - fajny, bo wszystkie stare gry na nim chodzą (5:4). Powiem szczerze - pivota używałem chyba ze 2-3 razy - trochę kijowa pozycja, bo musisz dalej usiąść niż normalnie albo ćwiczyć szyję :)
Najważniejsza różnica przy przesiadce to na pewno... jasność! To waliło po oczach, że patrzeć nie mogłem, zjechałem prawie na maksa w ustawieniach i jest w miarę ok - już się przyzwyczaiłem ale na początku to było nie do opisania :) Lepsze kąty patrzenia ale przy góra dół dalej widać różnice ale nie tak bardzo jak na starym Samsungu. Aha - pivot ze względu na to, że musi być regulowany przy okazji pozwala na prawie dowolne ustawienie monitora do własnych potrzeb czego nie mogę powiedzieć o monitorach na zwykłej stopce.

Offline Zuorion

Odp: Pytanie o monitor 1440p
« Odpowiedź #2 dnia: 23.05.2018 12:09:07 »
Ja mam: Monitor AOC 27" Q2775PQU


1440p, IPS, mat, Pivot, HDMI, DP, hub usb3.0, 350cd/m2, 1300zł
https://www.ceneo.pl/44113188

Na kolorach się nie znam, mnie nie interesuje super odwzorowanie. Faktycznie jasny, ale przy mniejszej jasności też dobrze. Kąty super.  Polecam.
Głosniki gorsze od telefonu, ale ma output audio także u mnie plus bo hdmi z laptopa-> monitor -> głosniki.
 

Offline Piotr

Odp: Pytanie o monitor 1440p
« Odpowiedź #3 dnia: 23.05.2018 18:49:22 »
Chyba nie ma monitorów bez pivota, ale mających dobrą regulacją wysokości.  Kto się przyzwyczai do IPS-a, ten już nie będzie mógł patrzeć na matryce TN. A monitor Zuriona to ciekawa opcja. No i dwie stówki taniej, co robi mi różnicę. Ktoś może coś jeszcze napisać?

Offline Zuorion

Odp: Pytanie o monitor 1440p
« Odpowiedź #4 dnia: 26.05.2018 21:49:43 »
Jak już robią jakieś regulacje to jest od razu pivot.  Jak kupowałem to praktycznie ten sam monitor bez pivota kosztował tak ze 100 mniej.

Imo całkiem opłacalny ten monitor w porównaniu do cenowej konkurencji:
https://www.ceneo.pl/Monitory/Rodzaj_matrycy:AH-IPS,IPS,PLS/Rozdzielczosc:2560x1440;0112-0.htm
 

Offline Jannah

  • Noob
  • Wiadomości: 0
    • Zobacz profil
    • Osiągnięcia
Odp: Pytanie o monitor 1440p
« Odpowiedź #5 dnia: 24.05.2019 09:21:49 »
Teraz to juz chyba lepiej inwestować w monitory 4k albo wyzsze :D
 

Offline mrys

Odp: Pytanie o monitor 1440p
« Odpowiedź #6 dnia: 28.05.2019 22:20:18 »
Od dłuższego czasu praca na jednym monitorze 1080p jest dla mnie uciążliwa i muszę kupić nowy. Na papierze dobrze wygląda iiyama XUB2792QSU-B1
https://iiyama-sklep.pl/376-monitory-dla-grafikow-i-fotografii-monitor-iiyama-prolite-xub2792qsu-b1-27-wqhd-ips-flickerfree-bluelightreducer-gwarancja-zero-pixeli-4948570115341.html

Używał ktoś ten model? Albo ma ktoś doświadczenie z monitorami iiyamy? Albo możecie polecić coś innego,
    mającego takie parametry:

    1560x1440px
    24-27''
    IPS
    pivot
    display-port
    jasność większa niż 250cd/m2 (jasne pomieszczenie + biurko przy oknie)
    matowy ekran
    regulacja na wysokości

    Jeśli chodzi o budżet, to już trzykrotnie przekroczyłem początkowe założenia. Startowałem z 500zł (budżetowy 1080p), a przedstawiony okaz to 1500  :'(


Tak się składa że w ciągu najbliższych dni odbieram dokładnie ten monitor. Wybrałem po kilkutygodniowych analizach "rynku" jako optymalny.  Jako konkurentów miał Della U2717D oraz BenQ PD2700Q. Obydwa znakomite jeżeli chodzi o oddanie kolorów i obydwa niestety ze sporym input-lagiem. Jednak gdybym od czasu do czasu nie lubił sobie pograć zapewne skończyłoby się na PD2700D. Ilyiama wygrała bo ma i bardzo dobre odwzorowanie kolorów i małe opóźnienia matrycy. A jakość obrazu jest bardzo wysoka.
Generalnie TN nie nadają się do niczego poza graniem. IPS mimo wad (IPS glow) najlepiej oddają kolory. No i są też wszelkie mutacje VA, mva itd. ze znakomitą czernią, ale trochę gorszą ogólną wiernością kolorystyczną. 
Ktoś tu napisał, że nie interesuje go dobre odwzorowanie kolorów, co jak na osobę, jak mniemam, parającą się czy też zamierzającą parać grafiką jest stwierdzeniem kuriozalnym.
Nie wiem, jak jest z jakością BenQ ale do zastosowań wyłącznie graficznych (i codziennych) PD-2700Q wydaje się znakomity - wiele dostępnych w nim opcji znajdzie się dopiero w modelach z innej półki cenowej). I jest nieco od Ilyiamy tańszy.
Ilyiama z kolei to firma legenda, ale nieco upadła. W dobie monitorów crt była obok NEC i EIZO podstawą rynku graficznego. Potem były lata chude, firmę przejęła inna firma i wycelowała w rynek przeciętnego konsumenta. Mimo wszystko jednak jakość ich monitorów jest co najmniej przyzwoita (jak na swoją klasę cenową).

A co do Ilyiamy to zerknij tutaj:

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/iiyama-prolite-xub2792qsu-test.html
https://whatnext.pl/iiyama-xub2792qsu-test-monitora/
https://www.youtube.com/watch?v=qXj84ZSjpvQ

 

Offline mrys

Odp: Pytanie o monitor 1440p
« Odpowiedź #7 dnia: 01.06.2019 23:55:11 »
Jako że od dwóch dni jestem szczęśliwym (w 90%) posiadaczem monitora o którym wspominałem w poprzednim poście kilka uwag po przejściu z 23' 1920x1080 na 27' 2560x1440.

 - dużo więcej miejsca - obszar roboczy robi wrażenie. Jednocześnie (chociaż może to kwestia przyzwyczajenia) 27' to granica komfortowego korzystania z monitora. Siedząc metr od niego (czyli warunki biurkowe) wzrok ledwo ogarnia całość ekranu.

 - mała czcionka systemowa. Niestety jako że rozdzielczość 23' to ok. 98 ppi a 27' 109 ppi przy tych samych proporcjach wymiarowo wszytko jest mniejsze - stanowi 90% 23 calowego. Czyli jeżeli szerokość obszaru roboczego 1920x1080 na 23' to jakieś 51 cm to na 27' ten sam obszar (1920x1080) bedzie miał szerokość ok. 46 cm. Czcionka systemowa, ustawiona domyślnie bodaj na 9 pt zjedzie nam do ok. 8 pt. I niestety to się już zaczyna odczuwać. Żeby komfortowo obserwować ekran trzeba się od niego lekko odsunąć, co zmniejsza czytelność czcionki. Kwadratura koła. Domyślne skalowanie Windowsa jest okropne i wybranie jakiejkolwiek wartości poza 100% rozmywa czcionki. Receptą jest program Advanced System Font Changer, w którym można ustawić wielkość czcionki na 10 pt. NIE jest to skalowanie, zatem wszystko pozostaje ostre a wymiarowo czcionka jest DOKŁADNIE taka jak na 23' przy 1920x1080. Pozostałe elementy interfejsu nadal są o 10% mniejsze.

Dwa powyższe punkty dotyczą każdego monitora 27' 2560x1440. Poniżej specyfika iiyamy.

 - bardzo dobre kolory (po kalibracji 99 - 100% sRGB, ok. 81% AdobeRGB)
 
- bardzo duża jasność (minimalna luminancja niestety sięga 100-110 cd/m2. Maksymalna powyżej 350 cd/m2). Minimalna luminancja jest to kłopotliwa, bo w ciemnym pokoju monitor nawet z jasnością ustawioną na 0 jest jasny. Jednak jako że nie powinno się używać monitora w nieoświetlonych pomieszczeniach zaś jako standard i optimum do pracy i do poprawnej reprodukcji kolorów uważa się 120 cd/m2 nie jest to jakiś kluczowy problem. Za to maksymalna luminancja sprawia, że świetnie się używa monitora w ciągu dnia, nawet w jasnym świetle.

 - bardzo duży kontrast. Minimalny poziom czerni - ok. 0,2 cd/m2 jest świetnym wynikiem. W rezultacie kontrast (biel do czerni) sięga nawet wartości 1300. Matryca w tym monitorze ma chyba najlepszą czerń w IPSach jaka widziałem.

- IPS glow. KAŻDA matryca IPS ma ten feler - taka już to cecha technologii. Każda w różnym stopniu. Stąd termin "loteria matrycowa" przy zakupie monitora. Mój stary Dell U2312HM miał minimalny poziom tego paskudztwa, ale było to trzeci egzemplarz po wymianie dwóch poprzednich z wadami. Moja iiyama ma nieco upierdliwy IPS glow w narożnikach - oczywiście tylko na w 100% czarnym tle i widoczne mocniej wieczorem. Ale w sumie miałem szczęście i praktycznie przestałem zwracać na to uwagę.

 - BLB - Backlight Bleeding - kolejna cecha monitorów z podświetleniem ledowym. NIE jest to to samo co IPS glow, a bywa z nim mylony. iiyama którą dostałem nie ma na szczęście BLB. Co istotne - BLB z reguły jest uznawane jako powód do reklamacji - IPS glow nie, bo to cecha technologii a nie wada produkcyjna. Moje dwa Delle miały potworne BLB i dlatego mi je wymieniono (UWAGA: Dell nie odsyła na wymianę monitorów NOWYCH, tylko używane, po zwrotach, naprawione w wyspecjalizowanym zakładzie. Można się na to wkurzać, ale w zasadzie są one często pewniejsze niż nówki, bo przechodzą gruntowniejszą kontrole techniczną.)

Generalnie:
 - czy warto przejść z 1080 na 1440? Warto, ale absolutnie nic poniżej 27' (są 25' z tą rozdzielczością).
 - czy warto się pchać w IPS? Warto (brak wyboru). TN w monitorach do grafiki nie ma racji bytu. MVA i mutacje mają najlepszą czerń, ale odwzorowanie kolorów gorsze niż IPS.
 - czy warto tą iilyame? Warto. W tej klasie cenowej jedna z lepszych propozycji.

Tyle wrażeń

PS: żeby nie pisać sam do siebie dopisuję na końcu ostatniego posta - monitor po kalibracji kolorymetrem. Jest bardzo OK.
« Ostatnia zmiana: 11.06.2019 23:09:30 wysłana przez mrys »
 

Offline Darusia

  • Noob
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
    • Osiągnięcia
Odp: Pytanie o monitor 1440p
« Odpowiedź #8 dnia: 28.07.2020 15:14:14 »
Zobacz sobie na ofertę monitorów poleasingowych. Można dzięki temu kupić dużo taniej sprzęt z najwyższej półki
« Ostatnia zmiana: 09.08.2020 11:40:20 wysłana przez freeqstyler »
 

 

Pytanie o odczyty temperatury na procesorze podczas renderowania

Zaczęty przez Jarek LublinDział Tender Blender

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 17091
Ostatnia wiadomość 11.01.2021 18:49:20
wysłana przez winhelp
Głupie pytanie ;-)

Zaczęty przez DigitalImageMastersDział Teksturowanie i materiały

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 15368
Ostatnia wiadomość 28.11.2017 05:12:43
wysłana przez DigitalImageMasters
pytanie sprzętowe

Zaczęty przez hepaDział Python, skrypty, pluginy i Blender Game Engine

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 16719
Ostatnia wiadomość 07.08.2019 18:17:14
wysłana przez hepa
ponawiam pytanie

Zaczęty przez pawe3Dział Modelowanie

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 11026
Ostatnia wiadomość 04.11.2020 10:11:26
wysłana przez pawe3
Pytanie początkującego

Zaczęty przez CEZ-72Dział Modelowanie

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 15260
Ostatnia wiadomość 06.03.2023 00:04:49
wysłana przez CEZ-72

* Zaloguj




* Losowy obrazek