Praca Miesiąca - guests

Memento Mori
Praca Miesiąca Styczeń-Kwiecień 2020
mrys

Ostatnie wiadomości

Strony: 1 2 3 4 ... 10
11
Tender Blender / Odp: Blender 2.8 development
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Piotr dnia 20.06.2020 19:16:38 »
U mnie też OptiX przyspieszył renderowanie. W testach z 53 sekund spadło do 45. Scena byłą dosyć prosta, więc nie wiem, czy np. volumetryka lub włosy nie spowolnią Optixa na GTX-ach.

Z minusów, to odszumianie viewportu mi nie działa. Dostaję biały ekran.
12
Tender Blender / Odp: Blender 2.8 development
« Ostatnia wiadomość wysłana przez alex dnia 19.06.2020 23:31:39 »
13
Work in progress (WIP) / Odp: Starfire
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Mortus dnia 19.06.2020 11:57:30 »
Wszystko w całości to Cycles. Do Eevee robiłem już podchody wielokrotnie, ale doszedłem do wniosku, że "sorry ale nie". Znaczy Eevee to super silnik, do poglądu efektów pracy w czasie rzeczywistym jest mega. Albo gdy trzeba np. coś wyrenderować na szybko to też robi robotę. Ale jak celuję w możliwie najlepszy efekt końcowy, to tylko Cycek. Ten czas renderowania jednak nie bierze się znikąd, takie są moje wnioski.

Co do butów, to w sumie @winhelp już z grubsza powiedział co było do powiedzenia. Ale dorzucę też coś od siebie, bo w zależności od sytuacji mam też kilka innych metod - czasem się sprawdzi jedna, czasem inna - różnie bywa  ;)
Jedna to wspomniany już Mesh Deform. Trzeba zrobić uproszczony model dookoła tego docelowego, a następnie go zrigować. Potem wystarczy docelowy obiekt (albo obiekty) podpiąć pod utworzonego mesha za pomocą modyfikatora Mesh Deform i powinno działać.
Inna metoda, przeze mnie akurat najczęściej używana to Transfer Weight. Jeśli postać ma stopy to wystarczy je standardowo zrigować razem z całą resztą modelu, a potem ewentualnie ukryć modyfikatorem Mask coby nie przenikały przez buty. Jeśli nie ma stóp, to trzeba sobie zrobić jakieś na szybko i oczywiście zrigować. Nie muszą być oczywiście szczegółowe, ale żeby chociaż jako-tako pasowały kształtem do buta  :). Potem transferuję wagi z tych zrigowanych stóp na buty i zazwyczaj daje to dużo lepszy efekt niż Automatic Weight. Zauważyłem też, że po transferowaniu wag dobrze jest na każdej kości narzucić opcję Weights->Smooth. Czasem trzeba też coś ręcznie poprawić, ale zazwyczaj to jest dosłownie 3 kliknięcia.
Ostatnia metoda jaka mi przychodzi do głowy to ręczne rigowanie przy użyciu gradientów. Ale to przy założeniu, że cały but, razem ze sznurówkami, podeszwami itd. jest jednym obiektem (od 2.8 da się chyba edytować kilka obiektów na raz, ale nie wiem czy tyczy się to też Weight Paintingu). Siatka też musi być odpowiednio gęsta, albo przynajmniej jednolita, inaczej efekty mogą być średnie. W każdym razie Armature Deform->With Empty Groups a potem malowanko wag gradientami. Falloff dobrze sobie ustawić na Linearny, bo ten domyślny Smooth w tym przypadku się w mojej opinii nie sprawdza. Kości na but przypada zazwyczaj po 3-4, więc nie jest to specjalnie czasochłonne.

Mniej więcej tak to w skrócie u mnie wygląda  ;)
14
Tender Blender / Odp: Blender 2.8 development
« Ostatnia wiadomość wysłana przez alex dnia 18.06.2020 22:43:22 »
@Piotr, dokładnie jak mówisz. Opinie czy Optix na kartach GTX jest szybszy są podzielone, ale w moich testach różnica w prędkości jest widoczna gołym okiem.
15
Tender Blender / Odp: Blender 2.8 development
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Piotr dnia 18.06.2020 19:12:51 »
Dobrze rozumiem: Mimo, że seria GTX 9xx nie ma rdzeni RT, to i tak szybciej renderuje sceny po włączeniu OptiXa??
16
Offtopic / Krótka historia kina
« Ostatnia wiadomość wysłana przez mrys dnia 18.06.2020 10:16:14 »
Nie wiedziałem, gdzie wpisać to co poniżej więc trafiło do offtopa, chociaż częściowo się tyczy Blendera.

Otóż z WIADOMYCH względów porobiło  się na świecie i od dłuższego czasu pracuje zdalnie. W ramach obowiązków służbowych przygotowuję dla Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, w którym pracuję, cykl wykładów poświęconych historii kina, pod tytułem... "Krótka historia kina" :) Pierwotnie miały być normalne - dla zachwyconej publiczności na sali, ale ostatecznie stały się onlajnowe. Pojawiły się już dwa takie multimedialne wykłady a trzeci się własnie rodzi.
Wymyśliłem sobie, że obok rożnych zdjęć i fragmencików filmowych pojawią się też krótkie animacje, pokazujące "jak to działa" (np. elektrotachyskop albo Theatre Optique). No i tu właśnie wkroczył Blender. Animacje są mocno proste, więc cudów się nie ma co spodziewać ale jakoś tam wzbogacają prezentację. No i dzięki temu, że sprzęt w pracy jest za słaby to mam zezwolenie na zdalne dłubanie - czyli że Blender daje korzyści dodatkowe...

Jeżeli kogoś to zainteresuje to można sobie tutaj obejrzeć:

PS: Aha! Ten ciepły głos to nie mój :) Mój był zbyt nie teges :D17
Tender Blender / Odp: Blender 2.8 development
« Ostatnia wiadomość wysłana przez alex dnia 18.06.2020 09:20:42 »
Optix w blenderze 2.9 nie tylko dla RTX. Czas odkurzyć starsze karty Nvidia (maxwell i wyżej). Sprawdzam na kompie z linuxem i kartami GTX 960/980 i daje sporego kopa Cyclesowi. Nie chodzi tylko o denoisera, ale też zwykłe renderowanie (również przez viewport).

 

OptiX support is now enabled on all NVIDIA GPUs that support it, which is Maxwell or higher (GeForce 700, 800, 900, 1000 series).
18
Work in progress (WIP) / Odp: Starfire
« Ostatnia wiadomość wysłana przez goten22 dnia 17.06.2020 23:08:44 »
Ciekawe, wielkie dzięki! Może Mortus coś jeszcze dorzuci, sorki za prywatę w WIPie.
19
Work in progress (WIP) / Odp: Starfire
« Ostatnia wiadomość wysłana przez winhelp dnia 17.06.2020 22:11:10 »
Nie ale kiedyś pobrałem model Sintela - babeczka była w high poly ale cała (z ubraniem, ciałem, przedmiotami) była zapakowana w humanoidalnego mesha trochę bardziej złożonego niż Stefan z Minecrafta. Z tego jednego pliku nauczyłem się więcej niż z 10 tutków na YT. Poszukam, może to mam jeszcze.

Plik w wersji lite jest tutaj:
http://www.filefactory.com/file/b55h262/n/sintel_lite_v2_1.zip (wzięte stąd)
GEO-deformation_cage jest ukryte na 20 warstwie, 5 minut szukałem i rozkminiałem. ;p
https://youtu.be/oXmgwRq0Zrc?t=176 tutaj trochę o tym pogadane.

Generalnie to zostało użyte po to, by skóra nie wychodziła spod ubrania.
20
Work in progress (WIP) / Odp: Starfire
« Ostatnia wiadomość wysłana przez goten22 dnia 17.06.2020 22:01:21 »
Szczerze to pierwsze o tym słyszę. W tutkach o rigowaniu chyba o tym nie było. Masz do tego jakiś quality tutorial? Będę wdzięczny. ;)
Strony: 1 2 3 4 ... 10

* Zaloguj
* Losowy obrazek