Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.
Uwaga dla nowych (niezarejestrowanych) użytkowników!
Mamy problem z wysyłaniem maili aktywacyjnych. W skrócie - maile nie dochodzą. Nowe konta póki co będą aktywowane ręcznie, ale z powodu ww. problemów żadne potwierdzenie nie będzie wysyłane na maila. Jeżeli założyłeś/aś konto jakiś czas temu, najprawdopodobniej jest już aktywowane i możesz się zalogować. Jeżeli nadal czekasz, najłatwiej mnie złapać na discordzie - https://discord.gg/896JSk4 - spróbujemy rozwiązać problem.
Łyżka dziegciu ode mnie: pobawiłem się dzisiaj sculptem i jakkolwiek jestem pod wrażeniem wszystkich zmian i usprawnień, to, że multires nadal jest zbugowany (do tego stopnia że w ogóle wyłączyli możliwość sculptu na innym poziomie niż najwyższy) jest ogromnym strzałem w stopę.
Blender Foundation wypuściło stabilną wersję 2.83 Blendera. Jest to pierwsza w historii wersja LTS Blendera - czyli build o długim czasie wsparcia, przeznaczony np. dla długich projektów w których wymagana jest stabilność działania. Poniżej krótki filmik przedstawiający nowe funkcje:
A dla tych, którzy nie chcą albo nie mogą obejrzeć jest też lista zmian:
- Możliwość zaimportowania pliku OpenVDB jako nowy obiekt wolumetryczny - Wsparcie dla OpenXR - Blender w VR
Sculpt - Nowy Cloth Brush dla poprawnego fizycznie rzeźbienia tkanin - Modyfikowanie obiektów za pomocą filtrów i usprawnienie działania pędzli - Face Sets - możliwość podziału modelu na części i kontrolowania ich widoczności
Grease Pencil - Vertex Paint dla obiektów GP działający na podobnej zasadzie jak przy edycji meshy - Nowy system maskowania - Poprawione efekty - Wygładzanie szybkich pociągnięć pędzla - Wygładzanie narożników - Usprawnienia wydajności
Eevee - Render Passes (!!) - składanie passów wzorem z Cyclesa jest teraz możliwe w Eevee - Poprawione działanie Reflection Probes/Light Cache - Przezroczystość włosów - High Quality Normals - opcja pozwalająca na uniknięcie artefaktów normal mapy - Ustawienie rozmycia HDRI w trybie Material Preview
Cycles - Denoising viewportu z użyciem Optixa - Adaptive Sampling
Shader Nodes - dodatkowe parametry tekstury Wave - poprawione działanie bloków White Noise Texture, Math, Vector Math - nowy blok Vector Rotate
Wydajność - Szybsze działanie Undo w Object i Pose Mode - Opcja Delay Viewport Updates pozwalająca na szybszą pracę z gęstymi siatkami w Sculpt Mode - Usprawnienia w działaniu symulacji Cloth/Fluid
Modyfikatory - Corrective Smooth: Nowy parametr Scale - Ocean Modifier: łatwiejsza symulacja wody o małej/dużej głębokości - Remesh: nowy tryb Voxel, podobrny w działaniu do operatora Voxel Remesh - Solidify: usprawniona współpraca z modyfikatorem Bevel - Surface Deform: działanie na wybranej grupie wierzchołków, nowy parametr Strength - Warp - możliwość użycia kości jako obiektów docelowych From i To
Video Sequencer - Opcja zapisywania tymczasowych danych na dysku (Disk Cache) - Podgląd Opacity i Audio pasków (Strips) - Węższe uchwyty pasków - Narzędzia: Color Sample, Blade - Panel Adjust Last Operation
To nie wszystko, a link do pobrania i oryginalna lista zmian z ładnymi obrazkami tutaj.
U mnie idzie non-stop na dwóch kompach (z wyjątkiem kiedy muszę popracować, wtedy na jednym), od siebie dodam żeby nie zniechęcać się jeżeli klient nie pobierze od razu zadania - czasami trzeba trochę poczekać, chętnych jest sporo i serwery nie wyrabiają.
Trzeba byłoby uporządkować nam tą wiedzę. Wiele lat się nad tym zastanawiałem. Co można, a co lepiej nie. Załóżmy, że ktoś modeluje buty Adidas, to chce również zrobić jakieś logo, to najczęściej robi kopię tego logo. A z drugiej strony te buty mogą być robione przez skanowanie 3D. I wychodzą takie nieścisłości.
Z tym to już w ogóle są jaja, bo dochodzi zastrzeżony znak towarowy... Wyszukiwanie informacji/opinii prawników w internecie prowadzi do tego, że możńa wysnuć wniosek, że pokazywanie projektu który nie jest w 100% twój (czy chodzi o wzornictwo czy logo czy coś) jest zawsze obarczone ryzykiem, że ktoś się przyczepi... A jednak większość projektantów jakieś tam cudze wzory wykorzystuje (bo przecież nie projektujesz od zera każdego mebla do wizualizacji wnętrza) i nikt się nie czepia.
Fajna praca, ale zawsze się zastanawiam, i zgaduję że masz to ogarnięte - jak to jest z okładkami książek w takich wizualizacjach/modelach stockowych i prawem autorskim? Robisz je sam czy bierzesz skądś - jakieś źródło CC0, czy samo wykorzystanie okładki to dozwolony użytek? Czy hulaj dusza, bo i tak nikt się tego nie czepia?
Konkurs polega na pomalowaniu modelu ludzika w dowolny sposób, poprzednia edycja poza nagrodami za kilka pierwszych miejsc zakończyła się wydaniem albumu z ok 200 wyróżnionymi pracami, którego egzemplarze trafiły do autorów.
Głosujemy na najlepszą pracę ostatnich 5 miesięcy (sierpień-grudzień).
Głosowanie odbywa się poprzez ankietę. Każdy użytkownik Blenderowni ma 1 głos. Można uzasadnić swój wybór, ale nie jest to konieczne. Regulamin.
Bardzo podoba mi się różnorodność prac w konkursie i wszyscy autorzy wykonali dobrą robotę. Mój głos idzie na Corvette C7 - świetnie wyszedł pomysł z przedstawieniem renderów w formie mockupu katalogu.