Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - alex

Strony: 1
1
Kilka porad dla starych i nowych Blenderowców, który ma pozwolić zaoszczędzić trochę czasu i nerwów. Dla starych, ponieważ mimo niezliczonych zalet bety przejście z 2.7 na 2.8 jest bolesne, dla nowych, bo korzystając z blendera od wersji 2.8 i ustawień standardowych można łatwo stracić udogodnienia jakie miał 2.7 lub nawet o nich nie wiedzieć.  PS. spiszę myśli, a w wolnym czasie opatrzę to zrzutami ekranu.

1) 3d manipulator widget/gizmo (ta kwestia najbardziej mnie zbulwersowała)

2.7 - 3d manipulator widget jest widoczny w standardzie

2.8 - 3d manipulator (gizmo) nie jest widoczny, ponieważ domyślnie mamy użyte narzędzie "select box". Narzędzia te wprowadzono dla nowych użytkowników i klikaczy myszkowych, którzy nie będą uczyć się skrótów klawiaturowych albo mają taki styl pracy; wg mnie jest on mało efektywny i powolny.

Rozwiązanie: włączyć blendera=>wybrać narzędzie transform w object i  następnie w edit mode; zapisać ustawienia (save startup file w menu File). Korzystanie ze skrótów klawiaturowych B; C; CTRL + LPM (lasso); G; R; S3 na szczęście nie powoduje zmiany narzędzia na inne. Można ukryć 3d manipulator z poziomu opcji Overlays lub skrótem klawiaturowym ctrl + "~" (tj. ctrl +tylda)

2) widoczność fejsów w trybie face select

2.7 - widoczny kwadrat w środku fejsa

2.8 - brak widocznego kwadratu

Rozwiązanie: Overlays=>mesh edit mode=> zaznaczyć "center"


3) mesh select mode - brak skrótu ctrl+tab

2.7 - bardzo poręczny skrót klawiaturowy ctrl+tab

2.8 - skrót ctrl + tab zarezerwowany dla Pie menu i przełączania trybów


Rozwiązanie: przyzwyczajenie się do nowych skrotów z poziomu edit mode: 1 (vertex); 2 (edge); 3 (face) lub przywrócenie dla edit mode starego skrótu ctrl+tab (wyłącznie dla edit mode). Mnie jest wygodniej używać w edit mode  ctrl+tab jako skrótu do wyboru select mode i wyjść tabulatorem do object mode i dopiero wtedy użyć ctrl+tab jako Pie menu dla przełączania trybów. Wchodzimy w user preferences => input=> zakładka 3D view=>mesh=> mesh (global) "Add New" i wpisujemy w RNA: "wm.call_menu" i "VIEW3D_MT_edit_mesh_select_mode" w polu Name (wybieramy jako przycisk tabulator i zaznaczamy dodatkowo CTRL).

4) brak background image w 2.8

2.7 w zakładce properties można dodać background image
2.8 brak background image w rozumieniu 2.7

Rozwiązanie - dodajemy z menu "add" (shift + a) image i mamy dwie opcje background image (za obiektami) lub reference (pomiędzy obiektami) - dodatkowe opcje mamy w zakładce "object data"


5) lewy przycisk myszy vs prawy do zaznaczania; skrót A; skrót spacja
 zmiana skrótów klawiszowych dla dość podstawowych kwestii; możliwość  wyboru w splash screenie lub w user preferences zakładka input. Zaznaczenie Select All Toggles powoduje przywrócenie starego skrótu "A" zarówno do zaznaczania jak i odznaczania, zamiast podwójnego "A" lub "alt+A" w 2.8.


6) addony w stylu loop-tools - dostępny w sidebar zakładka tools lub jako mesh context menu (skrót "W")


7) w user preferences=>interface=> 3d viewport axis można przełączyć się pomiędzy interactive navigation (2.8 ) a simple axis (2.7)


Tyle słowa wstępu do 2.8. Uwag i spostrzeżeń jest dużo więcej (np. czarno-białe niewyraźne ikonki), ale jest to beta, więc na omawianie szczegółów przyjdzie jeszcze czas. Wątek otwarty na sugestie i zamieszczanie ciekawych skrótów klawiaturowych lub ich brak w 2.8.

2
Work in progress (WIP) / Blender Rn'D (teczka)
« dnia: 07.11.2017 22:38:25 »
Będę tutaj wrzucał różne testy związane z blenderem, blenderem i houdinim, nowymi branchami w blenderze itd. itd.

Na początek test mantaflow, blender 2.79.
https://vimeo.com/2417709823
Hej, przydałby się dział, gdzie można będzie wrzucić jakieś info o zmianach jakie szykują się w następnych wydaniach  Blendera i podyskutować na ten temat.

Strony: 1

* Zaloguj
* Losowy obrazek