Autor Wątek: Problem z łączeniem proceduralnych materiałów  (Przeczytany 9601 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kubik

Problem z łączeniem proceduralnych materiałów
« dnia: 04.03.2021 09:57:39 »
Mam problem z połączeniem 2 proceduralnych materiałów które stworzyłem za pomocą node'ów i wykorzystaniem adaptive subdivisions.  Pierwszy z nich tworzy pustynne wydmy, drugi ma przypominać suchą równinę i chcę je połączyć za pomocą gradient texture i color ramp, aby wyglądało to jak koryto wyschniętej rzeki biegnącej prze pustynię. Udało mi się to zrobić, ale napotkałem problem z którym nie wiem co zrobić i mnie trochę zaskoczył. Scena wygląda tak:
https://postimg.cc/9DtWTZpF [nofollow]
Problem o którym mówię to te schody, "banding" na przejściu z jednego materiału na drugi powodowany przez node "color ramp". Wygląda to jakby ten gradient był 8-bitowy (a przynajmniej takie artefakty widziałem gdy korzystałem z 8-bitowych displacement maps), ale nie wiem jak to możliwe skoro color ramp tak na prawdę tworzy matematyczne przejście z jednego koloru do drugiego. Taki efekt jest niezależnie od wybranej metody interpolacji, czasem bardziej lub mniej widoczny.
Wiecie o co może chodzić? Jak to obejść? Jedyne co mi przychodzi do głowy to bug lub "coś nie włączone gdzieś". Dziwi mnie to, bo często korzystałem z tej techniki łączenia materiałów i do tej pory nie miałem problemów, choć to akurat pierwsza tego typu scena. Może zrobię ten gradient w Photoshopie i zaimportuję jako teksturę, ale nie o to chodziło. Materiał miał być w 100% proceduralny.
« Ostatnia zmiana: 04.03.2021 11:16:20 wysłana przez Kubik »
 

 

Problem ze swiatlem point light przy jednoczesnym uzywaniu HDRI

Zaczęty przez KrzysztofJDział Oświetlenie i rendering

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 23890
Ostatnia wiadomość 24.04.2018 01:28:39
wysłana przez KrzysztofJ
Texture Coordinate Sterowanie przez Armature Pose Mode Problem

Zaczęty przez alien1983Dział Modelowanie

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 20234
Ostatnia wiadomość 09.04.2020 19:10:17
wysłana przez alien1983
Sterownik AMD przestał działać... - problem z update do 2.81a

Zaczęty przez RamonaDział Offtopic

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 20375
Ostatnia wiadomość 11.01.2020 18:27:38
wysłana przez Piotr
Problem z kartą graficzną i startem Blendera

Zaczęty przez iwoneqDział Tender Blender

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 23709
Ostatnia wiadomość 08.03.2020 23:12:42
wysłana przez alex
Problem z origin przy importowaniu animacji.

Zaczęty przez KamilDDział Animacja i symulacje

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 18076
Ostatnia wiadomość 21.06.2021 17:14:13
wysłana przez KamilD

* Zaloguj




* Losowy obrazek