Blenderownia

Blender praktycznie => Tender Blender => Wątek zaczęty przez: sir_Gio w 04.04.2020 20:30:35

Tytuł: Blender i Bforartists
Wiadomość wysłana przez: sir_Gio w 04.04.2020 20:30:35
Dzień dobry wszystkim, to mój pierwszy post. Dawno temu bawiłem się Blenderem, który był "ludzki"  ;) , to znaczy intuicyjny. Mogłem go opanować bez trudu, bez przerabiania licznych tutoriali. Renderowałem przy pomocy Kerkythea. Byłem bardzo zadowolony w wyników. Teraz Blender zamienił się monstrum, w który wciśnięto wszystkie możliwe funkcje. Są one często tak pochowane, że samemu nie da rady ich znaleźć. Mało tego, proste funkcje trzeba wykonywać w skomplikowany sposób. To nie tylko moje zdanie, że Blender jest bardzo trudny w nauce - to jest powszechna opinia.  Ucieszyłem się na widok programu Bforartists, https://www.bforartists.de/ (https://www.bforartists.de/) który jest przerobionym Blenderem w założeniu takim, który upraszcza i ułatwia jego obsługę. Zainstalowałem wersję 2 beta, która podobno jest odpowiednikiem Blendera 2.79. No ale się zawiodłem. Główną zmianą jest pojawienie się kolorowych ikonek i inne obłożenie klawiczy. Zupełnie nie rozumiem takiego podejścia. Zmiana klawiszologii powoduje tylko to, że trzeba jej się uczyć od nowa.  Kto już zna Blendera, ten nie będzie przesiadał się na Bforartists (co za okropna nazwa) bo po co ? Nowicjusze też nie zaczną od tego programu, bo nie ma tutoriali na Youtube.  Jedyne co, to jest podręcznik w pdf obejmujący 1652 strony (!) . Ale ta ilość stron też świadczy, że program nie jest prosty. 
Żeby nie było: Blender jest potężnym programem, który nie ma sobie równych wśród programów free. Narzekam tylko na jego skomplikowanie i trudność nauki. Czy ktoś z Was próbował tego Bforartista ?   
Tytuł: Odp: Blender i Bforartists
Wiadomość wysłana przez: winhelp w 04.04.2020 22:22:03
Kiedyś próbowałem jakiegoś DarkBlender czy coś. Ale się odbiłem. Ba, jak na razie odbijam się od wersji 2.8 :P
Tak jak mówisz zmiana przyzwyczajeń - a to trudna rzecz. Tam chodziło też np o to, że nie było panelu z przyciskami od odpowiadających im funkcji tylko porobione dużo okienek z edytorem tekstu i przyciskiem Run script. Ogólnie jest to pod gamedev i robienie assetów ale ja się szybciej nauczyłem "na około".